Fotopapíry

Fotopapíry - Inkoustové a pro laserové tiskárny

Fotograf, který si pořídil inkoustovou tiskárnu s přívlastkem fotografická a vytisknul svoje první fotografie, může být buďto nadšen s kvalitou výsledků, pokud měl štěstí a vybral papír vyhovující charakteru fotografie a jeho záměru, nebo může být značně rozčarován. Fotopapíry jsou určeny pro inkoustové tiskárny a pro laserové tiskárny, vždy je nutné použít papír, který má předepsané hodnoty výrobcem Vaší tiskárny.

V tiskárnách a fototiskárnách se mohou použít následující druhy papíru:

  • obyčejný kancelářský papír
  • kvalitní papír určený pro inkoustový tisk
  • fotografický papír pro inkoustový tisk
  • kvatilní papír určený pro laserový tisk
  • fotografický papír určený pro laserový tisk

I když v principu můžeme tisknout na jakýkoliv papír, doporučujeme dodržovat pokyny výrobce k používání druhu papíru na konkrétním zařízení vzhledem k možnému poškození hlavy nebo posuvného mechanismu papíru.

Základní vlastností fotopapíru určující kvalitu tisku jsou:

  • světlost
  • gramáž
  • textura
  • opacita

Opacita ( poměr světla dopadajícího na papír ku světlu, které papírem projde )je mírou neprůhlednosti papíru. Čím je papír neprůhlednější, tím lépe. Příliš průhledný papír vadí při prohlížení – např. prosvítá stůl, na kterém papír leží, nebo může být vidět tisk na druhé straně papíru. Pro praktické účely se vyjadřuje v jednotkách od 1 (zcela průhledný materiál) do 100 (zcela neprůhledný). Fotografické papíry mají takto vyjádřenou opacitu mezi 94 a 97.

Světlost se vyjadřuje v jednotkách od 1 do 100, přičemž 100 je nejsvětlejší papír. Fotografické papíry mají hodnotu 90, obyčejné cca 80. Čím je tato hodnota vyšší, tím budou čistší barvy na fotografii.

Gramáž je váha jednoho metru čtverečního papíru, kvalitní fotografické papíry jsou silnější a těžší než obyčejné kancelářské papíry. Pro papíry vhodné k tisku fotografií se hodnoty pohybují od 90 do 280 g/m2. U tiskáren se obvykle uvádí maximální gramáž, se kterou může tiskárna pracovat.

Textura papíru může být hrubá nebo hladká. Vyrábějí se i specielní papíry pro kreativní fotografy – např. papír se texturou malířského plátna atd. Konečně povrchová úprava může být lesklá různého stupně nebo matná.

Přejeme Vám příjemný nákup.

Tonerynáplně.cz

Zvolte tiskárnu:

Jdete raději na jistotu?

Proč nakupovat kompatibilní kazety na ToneryNaplne.cz?

Ušetříte peníze

výrazně ušetříte náklady na tisk

Vysoká kvalita

kvalita je srovnatelná s originálními náplněmi

Skladem téměř vše

přes 50 000 skladových zásob pro okamžitý odběr

Šetříte planetu

kompatibilní kazety mají kladný vliv na ekologii